Kočka nebo kocour, obyčejná nebo ušlechtilá? Ať se rozhodnete jakkoliv tak všechny kočky jsou krásné. Při výběru kočky nemusíte brát úplně zřetel na původ či rodokmen a sledovat zpětně jakých výsledků dosáhli její předci. Komu jde tedy jen o to mít kočku prostě jako živého tvora, ten si z rozlišováním nemusí dělat vůbec žádné starosti.
Jako kočku domácí označujeme všechny „obyčejné“ kočky, které nejsou chovány podle určitých pravidel. Mohou mít libovolné zbarvení srsti, jsou štíhlé i silnější, temperamnetní i úplně klidné – zkrátka je jen na vás, čemu dáváte přednost.
Uslechtilá kočka je výsledkem dlouholetých pšstitelských snah. Systematický chov existuje posledních 100 let a za takové zvíře zpravidla zaplatíte i několik tisíc korun. Fakticky se jednotlivá plemena od sebe líší mnohem méně, než jste zvyklí u psů. Obecně se však dá říct, že perská kočka představuje klidného domácího mazlíčka oproti podnikavé siamské kočce. A takových příkladů bychom mohli najít mnohem víc. Mezi základní rozdělení se bere:
- dlouhosrsté kočky (jako napříkad perské kočky)
- kočky se středně dlouhou srstí (např.: birma, turecká kočka, somálská kočka a další)
- krátkosrsté kočky (např.: evropská krátkosrstá kočka, siamská či barmská kočka a další)
- bezsrsté kočky (např.: sfynx)
Kocour nebo kočka?
Kočka dosahuje pohlavní dospělosti mezi 6. a 12. měsíce, života a potom dochází 2 – 3x do roka k říji, což znamená, že je kočka připravena k páření. Pokud ji necháme volnost, tak může mít pokaždé mláďata. Ovšem pokud je kočka chována pouze v bytě může k říji docházet i častěji.
Kocour pohlavně dospívá po 9. měsíci věku a pak začne značkovat svůj revír, přičemž roztřikuje svou moč kolem sebe. V bytě to velmi zapáchá.
Autor: -frat-