Koně slavných: Tatíček Masaryk jezdil v sedle pyšného Hektora

V dálce u lesa se v mlžném oparu rána začal rýsovat obrys ušlechtilého koně. Lidé se bavili stejně, jako každý prvorepublikový den a užívali si klid poválečného období. Z rozostřeného stínu se začal nořit jasný obraz muže jedoucího na urostlém koni. Po prašné cestě se mezi obyčejným lidem projížděl Tomáš Garrigue Masaryk a naslouchal svému okolí. Seděl vzpřímeně […]

V dálce u lesa se v mlžném oparu rána začal rýsovat obrys ušlechtilého koně. Lidé se bavili stejně, jako každý prvorepublikový den a užívali si klid poválečného období. Z rozostřeného stínu se začal nořit jasný obraz muže jedoucího na urostlém koni. Po prašné cestě se mezi obyčejným lidem projížděl Tomáš Garrigue Masaryk a naslouchal svému okolí. Seděl vzpřímeně a v sedle se houpal s patřičnou lehkostí…

Podobný obraz nám nastiňují literární památky meziválečné doby a velký důraz je přikládán právě onomu urostlému koni, který dostal jméno Hektor.

Miloval projížďky po celý svůj život

Hektor nebyl ani zdaleka prvním koněm pana prezidenta. Svou lásku ke koním pěstoval už od dětství a nebral proto zvíře jen jako dopravní prostředek. Do svého sídla si nechával přivážet různé druhy koní, o které bylo patřičně postaráno. V této souvislosti také zaměstnával pana docenta Sigmunda, který se za nemalý poplatek staral o blaho a zdraví jeho milovaných zvířat.

Koupě Hektora

Teprve dva roky po válce v roce 1920 však vyslovil žádost, která se týkala koupě koně z policejního ředitelství. Šlo o koně hnědého zbarvení s atletickou a jezdeckou postavou. Právě tento kůň se stal oblíbencem T. G. Masaryka a doprovázel ho na dlouhých projížďkách. Ve stáji byli stále k dispozici také další koně, v případě, že by Hektor nebyl schopen jízdy, například ze zdravotních důvodů.

Korespondence prozrazuje mnohé

Informace o Hektorovi bylo možné získat prostřednictvím bohaté korespondence, lékařských záznamů či záznamů o koupi. Zmíněný veterinář Sigmund ve svém prohlášení uvedl, že má Hektor vzhledem ke svému věku řadu stařeckých obtíží, zejména s kopyty. Hektor byl zakoupen až v patnácti letech svého života. Byl nejstarší ze stáje prezidentových koní a můžeme se domnívat, že možná právě proto využíval jeho služeb. Vzhledem k pozdějšímu věku muselo jít o krotkého koně s klidnými vlastnostmi, a jelikož z dobových záznamů víme, že pan prezident minimálně jednou vážně upadl právě na koni, nejspíše ocenil důvěru, kterou si mezi sebou s Hektorem vytvořili.

1 názor na “Koně slavných: Tatíček Masaryk jezdil v sedle pyšného Hektora”

  1. paollinel

    Který vůl začal nazývat Masaryka tatíčkem? A proč se tento paskvil používá dodnes? Ty ,které zajímá výše uvedený příběh,by bylo asi možné spočítat na jedné ruce. Jinak je obecně známo, že Masaryk se naučil jezdit na koni dost pozdě. A přitom “ miloval projížďky celý život“!!!! Další,nic neříkající blábol

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *