Pětici již 3. série triků zakončíme dalším skokem – tentokrát skrz „kruh“, který sami vytvoříme. Pro tento trik popíši 2 varianty – jedna pro menší pejsky (ale i ty větší), druhá spíše jen pro ty velké.
Můj povel: TRU
Pomůcky: židli (nebo jiný vyšší předmět jako zábranu), pamlsky, hračka, popř. klikr
Tip: Především začátek učení vám půjde mnohem lépe, pokud už váš pejsek umí tyto dva triky: Skoky přes ruce a Skoky přes nohu.
Opět se jedná o cvik náročnější na psův pohybový aparát, proto neučte skákat psa, který je moc mladý. Kruh budeme tvořit z rukou nebo z ruky a nohy (v tomto případě doporučuji si pozici bez psa nejprve vyzkoušet a naučit se v ní „pevně“ stát).
Postup (pro nohu a ruku) :
- Postavíme se zády k židli (nebo jiné zábraně) a vystrčíme (možná i trochu nadzvedneme) nohu dozadu směrem k ní. Pokud již pejsek umí dva výše uvedené cviky, nebude mu dlouho trvat přeskočit nohu i teď. Ti, co to neumí – odměňujeme pejska za sebemenší postup: podívání na nohu, natáhnutí/krok k noze, packa na noze, druhá packa položená na noze, obě packy, překročení až konečné přeskočení. (Jestliže s pejskem nepracujeme přes klikr a nechceme si to zkusit, jednoduše stačí hodit odměnu za nohu, která je tak nízko, že ji pejsek hned překročí/přeskočí.)
- Pejsek už přes nohu skáče a my ji pomalu zvedáme výš a výš – až do konečné výšky, kterou už máme předem naučenou. Odměnu zde házíme po doskoku někam za nohu a druhou pak zpátky na místo, odkud pejsek „vyráží“. Odpadne tím zdlouhavé navádění a neustálé přemisťování se.
- Začneme přidávat zvolenou ruku k noze. Nejprve ji jen natáhneme za záda na úrovni hlavy. Postupně ji dáváme více k noze – až si ji nakonec „chytneme“. Současně se i trochu předkláníme, abychom vytvořili více místa.
- Ve chvíli, kdy pes už obstojně proskakuje, začneme se „zbavovat“ zábrany. Po krocích od ní odstupujeme. Ve chvíli, kdy začne pes skákat mimo kruh, pokusy neodměňujeme a vracíme se do vzdálenosti od zábrany, ve které to ještě nedělal. Až budeme od zábrany aspoň na 1,5 metru, můžeme ji zkusit úplně odstranit. Při problémech se k ní můžeme kdykoliv vrátit.
- Když jsme se skoky spokojeni, můžeme začít přidávat povel.
- Vyžadujeme dva skoky za sebou – až poté odměníme. Následně třeba i tři. Pro zjednodušení můžeme psa nechat něco např. oběhnout.
- Trik procvičujeme v různých prostředích.
- Zařadíme cvik do sestav.
Proskočení mezi rukama se učí velice obdobně – jen s tím rozdílem, že na psa i velikost kruhu celou dobu vidíte. Toto provedení je proto bezpečnější. Zároveň pes nemusí být žádný skokan – „kruh“ se dá udělat i velice nízko u země.
O autoroce Daniele Lešákové:
Výcviku psů se věnuji od ledna roku 2007, kdy jsem nastoupila do řady mezi vlčáky se svým prvním psem – jorkšírem. O skoro rok a půl později přibyla do smečky Connie (malý münsterlandský ohař). A konečně v roce 2010 jsem si přivedla domů 1 rok starou fenku křížence Vinnie. Momentálně běhám 6. rokem agility Connie je v kategorii LA3 a Vinnie je v kategorii LA2), věnuji se učení různých triků a okrajově zkouším s ohařkou bikejöring. Dále chovám africké šneky – lissachatiny. Při výcviku se neřídím striktně jen jednou metodou, ale kombinuji více zdrojů v jednu, která mým psům vyhovuje.