Silvestrovské veselí, velký stres pro psy: Co dělat, když se nám zaběhne

Poslední den v roce se blíží, a s tím rostou i obavy majitelů domácích mazlíčků. Hlučná zábava, několikaminutové ohňostroje a ohlušující petardy každoročně vystresují stovky domácích zvířat, která končí v lepším případě v útulku, v horším pod koly auta či vlaku. Zaběhlé zvíře je přitom i vzhledem k mrazivému zimnímu počasí nutné vypátrat co nejrychleji. Silvestrovská pyrotechnika dělá majitelům domácích zvířat […]

Poslední den v roce se blíží, a s tím rostou i obavy majitelů domácích mazlíčků. Hlučná zábava, několikaminutové ohňostroje a ohlušující petardy každoročně vystresují stovky domácích zvířat, která končí v lepším případě v útulku, v horším pod koly auta či vlaku. Zaběhlé zvíře je přitom i vzhledem k mrazivému zimnímu počasí nutné vypátrat co nejrychleji.

Přidat na Seznam.cz

Silvestrovská pyrotechnika dělá majitelům domácích zvířat těžkou hlavu v průběhu celého prosince. Mnozí lidé ji nakupují s předstihem a neváhají ozvláštnit ohňostrojem i vánoční svátky a zbytek odpalují průběžně až do Silvestra. Zásoby rachejtlí pak někteří spotřebovávají ještě během ledna a zvířata jsou tak ve stresu dlouhodobě.

„Počet zaběhnutých psů, kteří končí u nás v útulku, se každoročně výrazně zvýší během prosince a začátku ledna. Nejde jen o samotný silvestrovský večer – stačí totiž, když při venčení někdo odpálí jednu petardu, a pes puštěný na volno se lekne a majiteli uteče. Ve stresu zvíře zvládne překonat i velké vzdálenosti a pokud není očipované a čip registrovaný, jeho majitel se velmi špatně dohledává. Některá zvířata pak u nás v útulku bohužel zůstávají,“ doplňuje Michaela Zemánková z psího útulku DogPoint.

Pomůže jednoduchá aplikace

Zaběhnuté psy musí po Novém roce řešit i samotná města a obce. Vyděšená zvířata mohou způsobit dopravní nehodu nebo ve stresu někoho napadnout, proto je důležité pokusit se nalézt jejich majitele co nejdříve. Stále více obcí proto k hledání využívá prostředky moderní obecní komunikace včetně mobilních aplikací. Ztraceného psa stačí přes aplikaci nahlásit úřadu, který může rozeslat informaci s fotkou a upozorněním přímo na mobily občanů.

Výhodou mobilní aplikace je oproti jiným komunikačním kanálům především přesnější cílení hlášení. „V záplavě informací zveřejňovaných na sociálních sítích se může snadno stát, že příspěvek o ztraceném zvířeti zapadne mezi jinými nebo zůstane bez povšimnutí. U chytré aplikace systém pracuje i s určením polohy a zodpovědná osoba, která hlášení řeší, může snadno rozeslat zprávu na lidi v okolí nebo třeba pouze na pejskaře, a výrazně zvýšit šance nalezení zvířete či majitele,“ doplňuje Ondřej Švrček, provozovatel služby Mobilní Rozhlas.

Zaběhl se vám pes?

  • Přidejte jeho fotografii pomocí aplikace Mobilní Rozhlas. V sekci Ztracená zvířata vyberte položku „nahlásit ztracené zvíře“.
  • Aplikace sama rozešle informaci lidem v okolí – především těm, kteří jsou sami majiteli zvířat
  • K fotografii můžete připojit popis, jeho jméno, číslo čipu nebo kontakt na Vás
  • Pokud ho někdo uvidí, tak se Vám ozve zpět, případně Vás bude kontaktovat místní samospráva

Autor: Martin Thoř

Čtěte také:

Veterinář radí: Co dělat, když se váš pes bojí silvestrovských ohňostrojů

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *